Yrd. Doç. Dr. Tarkan YORULMAZ

(Resmi Web Sitesi)

Adres: Çankırı Karatekin Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Zooloji Anabilim Dalı, PK. 1800, Uluyazı Yerleşkesi, Çankırı
Telefon: (0376) 218 95 37 (Dahili: 8161)
Faks: (0376) 218 95 41
Cep Telefonu: 0542 406 86 84
Eposta: bat@tarkanyorulmaz.com.tr
HABER & DUYURULAR
YARASA KOZASI DOLANDIRICILIĞI
01.08.2018 - 18:22:09


Son Günlerde İran, Azerbaycan, Irak, Suriye ve Cezayir gibi ülkelerde giderek artan yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu yöntem hızla ülkemizde de yayılmakta bu sebeple mağaralarımız ve yarasalarımız ciddi bir tehdit altına girmektedir.

 

Bu yöntemde kişiler organize şekilde birbirinden habersizmiş gibi hareket ederek, sanal ortamda oluşturdukları uydurma videolar ve yerelde vatandaşlar üzerinde algı yaratmaktadır.  Bu algıda adına “yarasa kozası, yarasa kesesi, yarasa yuvası” dedikleri ve mağarada bulunduğunu iddia ettikleri uydurma yapıların yarasalar tarafından oluşturulduğunu ve içeriğinde sağlık sektöründe kullanılan çok değerli bir sıvı (genelde civa) olduğunu yaymaktadırlar.

 

Bu organize yapıda bazı kişiler exper (Uzman yada alıcı), bazı kişiler satıcı, bazı kişiler ise mağaraları araştıran ve bu yapıları bulanlar olarak hareket etmektedir. Bu kişiler içerisinde Azerbaycan ve/veya İran’dan yabancılarda bulunmaktadır.

 

Youtube, Facebook veya bağımsız internet sitelerinde bu kişiler tarafından uydurma olarak oluşturulmuş  mağarada yarasa kozası görüntüleri  yayılmakta ve bu görüntülerin altında yorumlar kısmında alıcılar, satıcılar ve bağımsız koza avcıları gibi davranan bu organize yapı, meraklı vatandaşları dolandırıcılık ağlarına çekmektedir.  

 

Bu sitelerdeki yorumlarda dolandırıcılar birbirlerini tanımıyor gibi ;

 

---elinde koza olan varmı..

---varsa nakit paraya tanesini 50 bin dolara almaya hazırım hemen gönderin paranızı alın,

 

diğer biri ise

---bende 3 tane var ama çürümüş olur mu...

 

Bir diğeri

-----ben bir mağarada gördüm ama olgun değil bir uzaman varsa bakabilir mi,,,

 

bir başkası,,

--cevresinde yarasalı mağara olan varsa bu numarayı (05..........) arasın....

 

bir diğeri

--bende vardı sattım elinde olan varsa almaya hazırım...

 

Bu şekilde meraklı ve olaydan habersiz vatandaşları ağlarına çekmektedir. Böylece vatandaşlar arasında giderek hızla yayılan bu yarasa kozası hikayesi pekçok ilimizde meraklı vatandaşlar yoluyla da Türkiye’nin her yerinde duyulmaya başlanmıştır.

 

Bu durumu duyan, youtube, facebook vb sitelerde yada arkadaş ortamlarında whatsup üzerinden yayılan videoları izleyen, vatandaşlar kendi köylerinde yörelerinde içinde yarasa bulunan mağaralara girerek yarasaları öldürerek bulundukları yerden uzaklaştırarak altlarında koza aramaktadır.

 

Meraklı ve kolay yoldan para kazanma hevesinde olan vatandaşlar  dolandırıcılık sitelerinde telefon numaralarını paylaşan sözde alıcı veya satıcı yada uzman (genellikle yabancı-Azeri veya İranlı) kişilere ulaşıp köylerinde mağara bulunduğunu içinde de yarasa olduğunu ve kozayı nasıl bulabileceğini sorarak onları da bu mağaralara davet etmektedir.  

 

Bununla beraber bazı koza avcıları ağlarına düşürdükleri vatandaşları yanlarında bir uzmanla (sözde! kozayı açmasını bilen yada olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayan bir yabancı uzman) sözde içinde koza bulunan mağaralara götürerek burada onlara kozanın var olduğunu bir ispatla  göstermektedir.  Oysa ki bu mağaralarda vatandaş mağaraya girmeden bir kaç gün önce dolandırıcılar tarafından yerleştirilmiş uydurma kozalar gösterilmektedir.

 

 

Bu işin çok yüksek meblağlarda para ettiğini alıcıların nakit para karşılığında koza aldığını gören ve buna inanan meraklı kişiler elinde koza olduğunu söyleyen satıcılardan (Dolandırıcı)  koza alması yönünde teşvik edilmektedir.

 

Sonuç olarak kendi yöresinde koza bulamayan ancak başkasında (dolandırıcı satıcı) koza olduğunu duyan vatandaş onu kendince daha ucuza satın alıp başka alıcıya sözde daha pahalıya satmak isterken kandırılmış olacaktır.

 

Kabaca yukarıda anlattığım şekliyle geliştiğini düşündüğüm bu dolandırıcılık sisteminde daha da tehlikeli olan ise Türkiye’nin her yerinde bu işi merak eden ve çılgınca koza bulmaya çalışan insanlar yıllardır kimsenin girmediği doğal, hassas mağaralara girip hem mağaraları tahrip etmekte hem de mağaralardan başka yerde yaşama şansı olmayan yarasaları saçma ve hiçbir gerçekle ilgisi olmayan bir sebep uğruna öldürüp, kaçırtıp altlarında yada tüneme yerlerinde koza aramaktadır.

 

 

 

Bu şekilde aslında hiç olmayan birşey yüzünden Mağara ve yarasa cenneti olan ülkemizdeki bütün doğal ve yapay mağaralarla birlikte yarasa biyolojik çeşitliliğimiz ciddi bir tehdit altına girmektedir. Bu dolandırıcılık ağının önüne geçilmediği takdirde Türkiye’de neredeyse her ilde bulunan mağaralarımız talan edilecek, içindeki yarasalar öldürülüp bulundukları yerlerde çılgınca yarasa kozası aranacaktır.

 

Dünyada yaklaşık 1300 yarasa türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise 39 yarasa türü mevcuttur. Bir tanesi meyve ile beslenirken diğer 38 yarasa böceklerle beslenmektedir. Yarasalar memeli hayvanlardır. Yavrularını memeli hayvanlar gibi canlı olarak doğurur ve anne sütü ile beslerler. Ne dünyada nede Türkiye’de yaşayan hiç bir yarasa mağaralarda koza, kese yada yuva yapmazlar.

Kaldı ki Dünyada olduğu gibi Ülkemiz’de de Mağaracılıkla uğraşan onlarca mağaracılık kulübü, mağaracılık federasyonu, MTA mağaracılık ve Karstik araştırmalar Müdürlüğü ve bunun bünyesinde yıllardan beridir mağaralarda çalışan mağaraları tespit eden haritalayan yetişmiş binlerce jeolog, jeoloji mühendislerinin yanında Türkiye’de 1800 lü yıllardan beri yarasalar üzerine araştırma yapan 100lerce araştırmacı bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Böyle bir uydurma yapının mağaradan yada yarasa kaynaklı oluşması bilimsel olarak da mümkün değildir ihtimal dahilinde bile değildir.

 


Videolarda Yarasa kozası olarak sunulan yapılar insan eliyle yapılmış uydurma şeylerdir.  Örneğin mağarada yaşamayan mağara dışındaki başka canlılara ait bazı yapılar değiştirilerek  mağaraya getirilmekte, mağara içinde koza görüntüsü verilerek vatandaşlara yarasa kozasıymış gibi gösterilmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yarasalar, koruma altında olan türlerdir. Ayrıca devletin ilgili kurumlarının (MTA, Kültür ve Turizm, Tabiat Varlıkları Koruma GM, Doğa Koruma ve Milli Parklar GM, Mağaracılık Koruma Birimi vb) sorumluluğunda ve denetiminde olan Mağaralara her ne gerekçe ile olursa olsun girmek ve bir malzeme yada canlı toplamak izne tabiidir. Mağaralara izinsiz girilerek yarasaları rahatsız etmenin ve onlara zarar vermenin cezai hükmü bulunmaktadır.Bu ve benzeri faaliyetlerin mağaralarımıza ve yarasalarımıza daha fazla zarar vermeden ve insanlarımız dolandırılmadan bir an evvel müdahale edilmeli ve gerekli tedbirler ve uyarılar yapılmalıdır.

 

Bu amaçla yakın çevrenizde, internette, sosyal paylaşım sitelerinde  yarasa kozası ile ilgili haberlere rastlandığında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatlarına, yakın çevredeki kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunulmalıdır. Bu kişilere mağaraya girmek ve araştırmak yapmak için izinlerinin olup olmadığı herhangi bir malzeme topluyor ve yarasaları öldürüyor iseler gerekli işlemler yapılmalıdır. Ayrıca sanal ortam üzerinden yapılan bir dolandırıcılık faaliyeti ile ilgili olarak Siber Suçlarla Mücadele Birimine (http://www.siber.pol.tr/Sayfalar/iletisim.aspx) ihbarda bulunulmalıdır.

 

 

NOT: GOOGLE arama motoruna “yarasa kozası” yazarak yukarda bahsedilen dolandırıcılık la ilgili pek çok video, yazı ve habere ulaşmak mümkündür.

 

Dr. Tarkan Yorulmaz

Çankırı Karatekin Üniversitesi

Yarasa Uzmanı


Haberler & Duyurular
IUCN SSC Bat Specialist Group Members (Turkey) Detay

COST CA18107 - Climate change and bats: from science to conservation Detay

Ormanlar Yarasalarla Korunacak.... Detay
Dosyalar
RÜZGÂR ENERJİ SANTRALI ve YARASALAR
Yarasaların Rüzgar Türbinlerinden daha çok Ağustos-Eylül arası etkilendiği ve ölümlerin daha fazla olduğu araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bahar aylarında ise en düşük etkinin olduğu tespit edilmiştir
Türkiye Yarasaları
Şimdiye kadar yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye’de biri meyve, 35’i böcekle beslenen toplam 36 yarasa türüne ait kayıt bulunmaktadır(7,8,10,12,13,15-22,25,26,29-31,37-54).